sohbet
radyo dinleKulaklığını tak müziğin tadına var!
facebook twitter youtube instagram linkedin pinterest rss

İstanbul’da Deprem Ne Zaman Olacak? İstanbul Depremi Olacak mı

İstanbul’da Deprem Ne Zaman Olacak? İstanbul Depremi Olacak mı

İstanbul depremi ne zaman olacak, İstanbul da deprem bekleniyormu? Bilim Akademisi Üyesi Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, beklenen büyük İstanbul depremi hakkında yorumunu paylaştı. Görür, megakent için kritik uyarılar yaparken “Nasıl 3 gün önce ‘Maraş’tan endişe ediyoruz’ diye yazdıysam aynı şekilde İstanbul’dan endişe ediyorum” ifadelerini kullandı. Bu noktada milyonlar şimdi bu yorumlara dayanarak “İstanbul depremi ne zaman bekleniyor, şiddeti ve büyüklüğü kaç olacak, hangi ilçeler riskli?” soruları yanıt aramaya başladı. İşte beklenen olası Marmara depremi için Naci Görür’ün yorumu ve detaylar.

İSTANBUL’DA DEPREM NE ZAMAN BEKLENİYOR

Beklenen olası İstanbul depremi hakkında uzman isimlerden peş peşe uyarılar geliyor. Prof. Dr. Naci Görür son olarak bu bölgeden de endişe duyduğunu dile getirdi. Bu açıklamalar sonrası vatandaşlar “İstanbul depremi ne zaman bekleniyor, şiddeti ve büyüklüğü kaç olacak, hangi ilçeler riskli?” sorularıyla uzmanların Marmara bölgesine dair yaptığı uyarıları yakından takip ediyor. İşte olası Marmara Depremi‘ne dair o uyarılar ve İstanbul’da en riskli ilçeler…

NACİ GÖRÜR’DEN İSTANBUL AÇIKLAMASI

Bilim Akademisi Üyesi Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, DHA’ya Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremleri değerlendirdi. AFAD’ın verilerine göre 6 Şubat’ta saat 04.17’de Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde 7.7, saat 13.24’te Elbistan ilçesinde 7.6 büyüklüğünde iki deprem meydana geldi. Büyük kayıpların yaşandığı bu deprem konuşulurken İstanbul depremine yönelik de önlemler alınması gerektiği dile getirildi.

‘İLK KEZ SÖYLÜYORUM, İKİ FAY ENERJİSİNİN BÜYÜK KISMINI BOŞALTTI’
Türkiye’de en fazla deprem üreten iki fay hattının enerjisinin büyük bir kısmının boşalttığını belirterek, Prof. Dr. Naci Görür “Türkiye’de en fazla deprem üreten iki fay var. Biri Kuzey Anadolu fayı, diğeri Doğu Anadolu fayı. Her iki fay enerjisinin büyük bir kısmını boşalttı. Bu demektir önümüzdeki birkaç yüz sene içerisinde Türkiye’de çok büyük bir deprem olmayacak, en azından bu iki fay kuşağı boyunca. Bu bizim için ülkeyi depreme hazırlama açısından bir şans. İrili ufaklı başka yerlerde deprem olabilir, burada da küçük depremler olur ama Türkiye’nin en ağırlıklı fay zonları enerjiyi boşalttı. Bu bir imkan, bunu ilk kez söylüyorum bunu bütün Türkiye duysun” dedi.

Pusat 120
Cevap bırakın